Kirkon lähetysjärjestö since 2022

Kyselyn tuloksia

Julkaistu: 06.07.2018 09:23

Vuosijuhlassa Tampereella ja kesäjuhlassa Seinäjoella tehtiin kyselyä yhdistyksen toimintaan liittyen. Muutama huomio kyselyn tuloksista.

Mistä Ely tunnetaan? Vastausten kolmen kärki oli: Yhteistyöstä seurakuntien kanssa, lähetystyöstä ja Elysanomista. Elyn kiinnostavia toimintoja olivat Siionin kannel -seurat, kirkkopyhät, lähetystilaisuudet ja Raamattuluennot. Entä mistä vastaajat olivat kuulleet Elyn työstä? Ystäviltä, lehdestä ja esitteistä. Tärkeä kysymys oli myös, millaista toimintaa odotat Elyltä? Suurimmat toiveet ja huoleen aiheet olivat nämä: Evankeliumi julistettuna ja laulettuna, nuorille ja lapsille lisää tapahtumia, tiedottaminen, mainostaminen ja markkinointi. Yhdistyksen pääsihteerin huoli samaan aikaan on se, kuka tämän kaiken tekee…? Jo nyt työntekijämme ovat ahkerasti ja säännöllisesti liikkeellä, tarvitsemme tukea ja apua. ”Rukoilkaa siis elon Herraa, että Hän lähettäisi työmiehiä (ja naisia) elonkorjuuseen.” Rohkaiseva viesti kyselyistä oli se, että tieto toiminnastamme etenee tehokkaimmin suusta korvaan menetelmällä. Te työmme ystävät teette tätä tärkeää työtä arjessanne. Kiitos siitä, ja hyvän puhuminen jatkukoon.

 
 

Kyselyn tulosten kaaviot tarkemmin tästä.