Kirkon lähetysjärjestö since 2022

Täys kymppi!

Julkaistu: 11.02.2019 08:00

Elyn juhlavuoden 10-keräys on päättynyt. On kiitoksen aika. Me teimme sen. Keräyksen tuotto oli hieno, 20 777 €. Tätä tukea me työntekijät, arjen ja juhlan ahertajat tarvitsimme. Kiitos kun autoit, olit mukana ja olet mukana rakentamassa yhdistyksemme työtä. Niin täällä kotimaassa kuin lähetyskohteissamme. Mitä paremmin yhdistyksemme jaksaa kotimaassa, sitä paremmin voimme toteuttaa myös lähetystehtäväämme. Lähteminen tarvitsee tukijoukkoja, niin hengellistä tukea eli esirukousta ja yhteyttä kuin taloudellista tukea ja uhraamista. Kymppikeräyksen kautta olette olleet mukana tässä työssä, Elyn työssä, yhteisessä työssä, Jumalan valtakunnan työssä. Kirkon Lähetyskeskuksen johtaja Jaakko Rusama usein opettaa ja muistuttaa: Kyse on kirkon lähetyksestä, kirkon olemukseen kuuluu lähettäminen, liikkeelle lähteminen ja liikkeellä oleminen. Tässä työssä myös me Elyssä olemme mukana. Kirkkomme lähetyksessä. Kiitos siis ystävä sinulle lahjastasi Jumalan lähetyksen hyväksi, joka nyt kohdistui erityisesti kotimaan työn hyväksi, mutta sitä kautta, niin uskomme, se koituu myös lähetyksen hyväksi, ja ennen kaikkea lähetyksen Herran kunniaksi. Jaan tässä apostoli Paavalin kokemuksen, rohkaiskoon se meitä työssämme, Herramme työssä.

Kiitokset filippiläisten lahjasta

Herra on suonut minulle sen suuren ilon, että te vihdoin olette voineet antaa minulle uuden osoituksen huolenpidostanne. Sitä te tosin olette koko ajan halunneet, mutta ette ole saaneet siihen tilaisuutta. Tällä en tarkoita sitä, että kärsin puutetta, koska olen oppinut tulemaan toimeen sillä, mitä minulla on. Tunnen köyhyyden ja hyvinvoinnin, olen tottunut kaikkeen ja kaikenlaiseen, syömään itseni kylläiseksi ja näkemään nälkää, elämään runsaudessa ja puutteessa. Kestän kaiken hänen avullaan, joka antaa minulle voimaa. Te teitte silti hyvin, kun autoitte minua vaikeuksissani. Fil.4:10-14