Julkaistu: 13.04.2026 14:19
Elyn jäsenkokous vahvisti tilinpäätöksen ja toimintakertomuksen – kiitosjuhlaa vietettiin Tampereella 11.4.2026
Lähetystyön ja Elyn toiminnan ystäväjoukkoa kokoontui viettämään Elyn 18 vuotissyntymäpäivää Tampereen Viinikan kirkkoon. Jäsenkokouksen avaussanoissa hallituksen puheenjohtaja Jani Latva-Nikkola kiitti vastuunkantajia uskollisesta, pitkäjänteisestä ja määrätietoisesta työstä. Ensimmäisen kerran yhdistyksen historiassa tuotot ylittivät miljoona euroa, tuotot kasvoivat yli 38 %! Kasvun takana on vahvistunut lähetystyö: on palkattu uusia lähetystyöntekijöitä ja saatu uusia nimikkosopimuksia lähettien työtä tukemaan. Puheenjohtaja muistutti sanoissaan siitä, että työ on kesken. On otettu askeleita oikeaan suuntaan, mutta matka jatkuu. Erityisen tärkeää on muistaa, että seurakunta ei ole Elyn toiminnan rahoittaja tai Elyn työn kohde vaan kumppani yhteisen tavoitteen saavuttamiseksi: että kaikki saavat kuulla Jumalan rakkaudesta Jeesuksessa Kristuksessa. Tämä työ tapahtuu alkaen kotiovilta ja jatkuen maan ääriin saakka.
Seminaarin ohjelmassa kuultiin tuoreet terveiset Sambiasta ja Kambodzasta. Lea Saar, Joona ja Martti Toivanen kertoivat innostuneina seminaarimatkastaan ja kokemuksistaan kuvin ja sanoin. Pia ja Tero Ruotsala kertoivat tulevasta työstään Kambodzassa, minne he palaavat työhön tämän kesän jälkeen.
Jäsenkokous vahvisti tilinpäätöksen, joka oli ylijäämäinen 34 183 €.
Kokous käsitteli myös hallitus esityksen sääntömuutoksesta. Esitys oli, että sääntöihin lisätään vaalitoimikunnan perustaminen sekä hallituksen tehtävät. Molemmat esitykset hyväksyttiin ja perustettuun vaalitoimikuntaan valittiin Satu Kivisaari Lapualta, Kosti Kallio Hyvinkäältä sekä Kari Lähdesmäki Lapualta.
Jäsenkokouksen yhteydessä Elyn uusi viestinnänasiantuntija Janne Vuorela esitteli valmisteilla olevia yhdistyksen kotisivuja sekä ensi kesän evankelisten kesäjuhlien ohjelmaa. Juhlien teemana on Puhdasta vettä – pullotettua vettä oli tarjolla jo Tampereen juhlissa, kaikille riittää. Kesäjuhlia vietetään Ikaalisissa 5.-7.6.2026. Seurakuntien edustajien tapaaminen on lauantaina 6.6. klo 13.00
Seuraava Elyn jäsenkokous pidetään Seinäjoella, 20.9.2026.